Miłość i kłamstwa - Cecelia AhernHISTORIA W SZKLANYCH KULKACH ZAMKNIĘTA!


Ojciec Sabriny Boggs po udarze przebywa w domu opieki. Kiedy trafiają tam pudła z jego starego domu Sabrina postanawia zabrać je do siebie. Jej ojciec ma problemy z pamięcią i dziewczyna nie chce by było mu przykro, że czegoś ze swoich zbiorów nie kojarzy. Wydawać by się mogło, że to zwyczajne pudła ze zwyczajnymi pamiątkami, jednak kiedy Sabrina zaczyna je przeglądać, znajduję niezwykły zbiór marmurków, które mają wartość sentymentalną oraz kolekcjonerską. Niestety dwóch najcenniejszych okazów brakuje i kobieta postanawia dowiedzieć się kto mógł je zabrać. Jeden dzień poszukiwań okaże się dla Sabriny wycieczką do przeszłość ojca, i dopiero wtedy pozna prawdziwą twarz ukochanego mężczyzny, który ją wychowywał.

Cecelia Ahern to irlandzka bestsellerowa pisarka, która zadebiutowała głośną powieścią „P.S. Kocham Cię”, na podstawie której nakręcono film. Poza tym Cecelia jest także producentką serialu komediowego telewizji ABC.

Sięgając po "Miłość i kłamstwa" Ceceli Ahern byłam nastawiona na to, że dostanę najzwyklejszy romans, więc bardzo się zdziwiłam, gdy okazało się, że ta książka to całkiem coś innego. To dobrze napisana powieść obyczajowa z podłożem psychologicznym. Historia opowiedziana jest przez dwie osoby – Sabrinę oraz Fergusa- jej ojca, jednakże prym wiedzie Fergus i jego marmurki. Poznajemy jego losy od momentu kiedy zaczęła się fascynacja grą w marmurki i wygrywanie kolejnych okazów, nie zawsze w uczciwy sposób. Fascynacja, która zmieniła się w obsesję, a na samym końcu ściągnęła go na dno. Sabrina nie wiedziała o istnieniu drugiej twarzy swojego ojca, którą on w doskonały sposób ukrywał. Jednak ten jeden dzień, kiedy zaczęła podróż do jego przeszłości, pozwolił jej odkryć sekrety ojca. Dzięki tej wędrówce spojrzała na otaczający ją świat na nowo i lepiej poznała samą siebie.

"Miłość i kłamstwa" nie jest na pewno najlepszą powieścią w dorobku twórczym Ceceli Ahern. Jednak jest to powieść dobra i bardzo dobrze napisana. Styl jakim operuje autorka jest przyjemny w odbiorze i książkę czyta się szybko, mimo dużej ilości opisów. Sami chcemy dowiedzieć się jaki naprawdę był Fergus i poznać jego wszystkie sekrety. Jest to historia bardzo wciągająca i z dużą ciekawością oraz fascynacją czytamy każdą kolejną stronę. Jest jednak jedna rzecz, która strasznie mnie denerwowała, a mianowicie, to brak chronologii czasowej przy opisywanych losach Fergusa. Wprowadzało mi to zamęt w głowie, gdyż nigdy nie wiedziałam czy dany rozdział dotyczy dziecka, nastolatka czy może dorosłego mężczyzny.


W całej tej opowieści bardzo dobrze poznajemy Fergusa. Autorka przybliża nam jego losy już od najmłodszych lat. I to właśnie Fergus jest tą postacią najbardziej wyrazistą i charakterystyczną, ponieważ Sabrina gdzieś w tym wszystkim umyka, i tak do końca nie jest nam dane dobrze jej poznać. A szkoda, bo myślę, że dobrze by było, gdyby autorka poświęciła jej nieco więcej uwagi.


Ogólnie książkę oceniam dobrze, i myślę, że fani twórczość Ceceli Ahern znajdą w tej pozycji coś dla siebie. Autorka pokazała nam, że nawet kłamstwo w dobrej wierze niesie za sobą olbrzymie konsekwencje, z których czasami nie zdajemy sobie sprawy. „Miłość i kłamstwa” to powieść niosąca wiele mądrości i życiowych prawd.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akurat.3 komentarze:

  1. Aż wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze nic pióra tej autorki. Jednak na pewno sięgnę po jej książki. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też jeszcze nic tej autorki nie czytałam, ale widzę,że warto to nadrobić. Książka zapowiada się ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger