Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu - Joanna Jax

Czytając "Zemstę i przebaczenie. Narodziny gniewu" miałam  trochę skojarzeń  z "Jeźdźcem miedzianym" Pauliny Simons. Spotkałam się jednak z opinią, że autorzy nie przepadają za  porównywaniem ich do innych autorów (pani Simons mogłaby wypaść blado ;) ), więc tego nie zrobię. Jestem absolutnie "wniebowzięta", że to kolejna bardzo dobra książka polskiej autorki, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że na polskim rynku wydawniczym dzieje się dobrze.

"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu to pierwsza część nowego cyklu powieściowego Joanny Jax – autorki sagi o rodzinie von Becków. Podobnie jak w swych poprzednich książkach pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia. Bracia muszą zmierzyć się z rzeczywistością, wzajemną niechęcią i trudną historią swojego kraju. Na drodze Juliana i Emila stanie także miłość i namiętność. Czy uczucie pozwoli zapomnieć o zadrze w sercu i zemście, czy wyzwoli kolejne demony?"

Joanna Jax to pochodząca z Olsztyna absolwentka uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pasjonatka malowania na szkle i czytania biografii. "Zemsta i przebaczenie" to jej kolejna książka po  jej powieściowym debiucie "Dziedzictwie von Becków".

Minęło już kilka dni odkąd skończyłam czytać książkę, ale jak do tej pory nie mogę się jeszcze pozbierać, a o czytaniu czegoś innego nawet nie wspomnę. Książka cały czas siedzi mi w głowie i nie wiem jak doczekam wydania kolejnej części. Takie perturbacje zdarzają mi się tylko po książkach, które chwytają za serce i robią zamieszanie w głowie, a "Narodziny gniewu" takową jest bez wątpienia.
Autorka bowiem, stworzyła przepiękną, niesamowicie ekscytującą i emocjonalną opowieść. Wielowątkową historię o zwykłych ludziach, którzy wystawieni na ciężką próbę zmuszeni są do dokonywania trudnych wyborów, kiedy w obliczu wojny zacierają się granice moralne, warunkujące działania bohaterów. To opowieść o poświęceniu, zemście, niespełnionych ambicjach, ludzkich słabościach i w końcu to historia o miłości, która jak się okazuje nie jedno ma imię.

Joanna Jax wykreowała plejadę nietuzinkowych, wielobarwnych i nad wyraz autentycznych postaci. O żadnej z nich nie można powiedzieć, że jej zachowanie jest przewidywalne i do końca jednoznaczne. Okazuje się, że nawet taki czarny charakter jak Emil Lewin, posiada odruchy człowieczeństwa i również on na swój sposób próbuje odnaleźć się w trudnych czasach, choć jego wybory nie do końca są trafione. Każdy z bohaterów charakteryzuje się czymś wyjątkowym i historia każdego z nich w równym stopniu zasługuje na to, aby czytelnik śledził jego losy.

Autorka posiada bardzo sugestywny styl, którym nadała powieści niepowtarzalnego kolorytu i charakterystycznego klimatu, rewelacyjnie oddając ducha epoki. Oprowadza nas po rozpasanej międzywojennej Warszawie i zabiera w podróż do wielu ciekawych zakątków Europy i nie tylko.
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni ponad dwudziestu lat, dzięki czemu możemy obserwować poczynania naszych bohaterów od najmłodszych lat, aż po dorosłość, która  przypada na czas drugiej wojny światowej. Taka rozpiętość czasowa powoduje, że historia toczy się wartko, a to natomiast sprawia, że trudno się od niej oderwać.
Na szczególną uwagę zasługuję umiejętne połączenie fikcji literackiej z wydarzeniami historycznymi i bynajmniej nie mam zamiaru odstraszyć tym tych, którzy nie przepadają za powieściami historycznymi, bo to nie jest w żadnym wypadku powieść historyczna, a jedynie posiadająca takowe tło.

"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" to pierwsza część bardzo dobrze zapowiadającego się cyklu, który najprawdopodobniej będzie posiadał 6 tomów, co mnie ogromnie cieszy. Joanna Jax, zapamiętajcie  nazwisko tej niezwykle utalentowanej autorki, bo jestem przekonana, że jeszcze nieraz o niej usłyszymy! Polecam z czystym sumieniem :)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Videograf.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger