Aleksandra Marinina - Motywy osobiste

Jeśli przeczytaliście tytuł tej recenzji, to zapewne skojarzyliście autorkę i wiecie, że jej książki nie są mi obce. Aleksandra Marinina znów zawitała u nas z nową powieścią pt. "Motywy osobiste", którą z przyjemnością przeczytałam. Książki tej nawet się nie spodziewałam, więc dużym zdziwieniem dla mnie było znalezienie aviza w skrzynce. Ale do rzeczy, zapraszam na recenzję! 


 "Za pragnieniem zemsty często skrywają się najciemniejsze pragnienia: żądza władzy, bogactwa oraz najbardziej dziwaczne ambicje...

By odkryć motywy okrutnej zbrodni, NASTAZJA KAMIEŃSKA musi sięgnąć w głąb tajemnic z przeszłości.

Nowym wyzwaniem dla Nastii Kamieńskiej jest okrutne morderstwo starego lekarza w małym miasteczku w głębi Rosji. Wstępna analiza nasuwa kilka prostych rozwiązań, jednak w miarę postępów śledztwa Nastia odkrywa, że korzenie zbrodni wyraźnie tkwią w przeszłości. Historie pacjentów ofiary pełne są tajemnic i wielu z nich miało powód do zemsty.

Kiedy akcja przenosi się do Moskwy, bieg zdarzeń nabiera zawrotnego tempa. Córka zabitego lekarza przypadkowo spotyka ekscentrycznego naukowca, który na wieść o śmierci jej ojca nagle znika. W mieście pojawia się coraz więcej trupów a jednocześnie trwa wyścig wielkich potentatów farmakologicznych o fotel w Dumie.

Wszystkie wątki są ze sobą powiązane. Gdzieś w przeszłości leży makabryczne zdarzenie, które wywołało lawinę morderstw, szantaży i zdrad. Trzeba ją jak najszybciej stłumić i zatrzymać paraliżujący miasto horror. Czy Nastia Kamieńska odnajdzie właściwe motywy osobiste?

Ten porywający kryminał zaskakuje do ostatniej strony. Fascynujące portrety psychologiczne; bogate, realistyczne tło społeczne i specyfika rosyjskich obyczajów po raz kolejny potwierdzają, że Marinina jest w najwyższej formie."Jeśli nie czytaliście poprzednich recenzji na temat książek Aleksandry Marininy, to powiem Wam tyle, że warto się zapoznać z twórczością autorki. Bardzo fajnie miesza ona wątki obyczajowe z wątkami kryminalnymi, a do tego są bardzo prosto napisane, idealnie porcjuje nam historie i fakty, a do tego malowniczo umie opisać rosyjskie miejscowości. Poprzednia część pt. "Życie po życiu" nie zaciekawiło mnie aż tak bardzo i książka chwilami nieźle mi się dłużyła, to "Motywy osobiste"  bardzo szybko przeczytałam i muszę powiedzieć, że ta powieść dostarczyła mi większej satysfakcji niż jej poprzedniczka. Co oznacza, że klątwa drugiego tomu w tej sytuacji zupełnie się nie sprawdziła, gdyż drugi wypadł o wiele lepiej niż pierwszy, 

Nadal mamy tutaj starą dobrą Major Kamieńską, która przeszła na "emeryturę" i pracuje w agencji detektywistycznej, gdzie lata praktyki nabytej w policji bardzo się jej przydają. Oprócz tego mamy ciekawie rozbudowane postaci, dopasowane psychologicznie do historii, co Autorka zawsze kreowała bardzo dobrze i przez wszystkie trzy książki bardzo podobało mi się przedstawienie bohaterów. Tym razem główne skrzypce grał też mąż Kamieńskiej z którym stworzyła duet detektywistyczny godny pozazdroszczenia. Mam nadzieję, że w kolejnych częściach taki duet też się pojawi, ponieważ w tym przypadku była to ciekawa odskocznia.

Podsumowując, bawiłam się przy "Motywach osobistych" dużo lepiej niż przy "Życie po życiu" i serdecznie polecam Wam tę książkę. Ja natomiast idę płakać do kąta, bo na tegorocznej Grandzie (Festiwal Kryminału) być nie mogłam, a na panelu zagościła sama Autorka, promując tę część. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazje poznać Panią Aleksandrę osobiście. 

Dziękuję za przeczytanie Wydawnictwu Czwarta Strona

8 komentarzy:

 1. Nie znam jeszcze twórczości autorki, ale być może wkrótce to się zmieni.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nazwisko autorki obce mi nie jest, jednak jej twórczość już tak. W kryminałach najbardziej lubię portrety psychilogiczne przestępców, motywy ich działania, a także całą wiktymologię. Chyba wszystkie te elementy znajdę w tej książce i może wreszcie zapoznam się z piórem Marininy

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam autorki i nie przepadam za kryminalami. Czasem zdarza mi sie przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam żadnej książki tej autorki. Kryminały rzadko czytam za sprawą tej recenzji chyba muszę odnowić sobie ten gatunek literatury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam twórczości tej autorki, ale zapowiada się interesująco;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę w końcu przeczytać coś tej Autorki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam ale nie zachwyciła mnie ta książka opisem także odpuszczam na razie

  OdpowiedzUsuń
 8. Autorki nie znam i nawet nie kojarzę, może się to kiedyś zmieni :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger