Cudowny chłopak - R.J. Palacio
„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”

August to chłopiec, który jest niezwykle inteligentny. Jednak jego życie jest zupełnie inne niż większości z nas, bowiem urodził się on ze zmutowanym genem, przez który miał zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł aż dwadzieścia siedem operacji. Chłopiec cały czas otoczony był opieką i bezwarunkową miłością rodziny, ale nadszedł czas, kiedy musiał pójść do szkoły i musiał zmierzyć się ze światem pełnym chamstwa,uprzedzeń i ludzkiej podłości. Na całe szczęście nie tylko to spotkało go w szkole, bo poczuł tam także, czym jest prawdziwa przyjaźń. Szkoła bardzo odmieniła Augusta, ale czy jeszcze ktoś na tym skorzystał i inaczej spojrzał na świat?  O tym przekonajcie się sami.

„R.J. Palacio mieszka z mężem, dwoma synami i psami w Nowym Jorku. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako dyrektor artystyczny i grafik, projektując okładki książek, czekając na odpowiedni moment w życiu, by samej stać się pisarką. Pewnego dnia, kilka lat temu, przypadkowe spotkanie z niezwykłym dzieckiem przez sklepem z lidami zainspirowało ją do napisania "Cudownego chłopaka".” 

„Cudowny chłopak” to powieść, o której nie zapomnę chyba nigdy. To prawdziwa i pięknie napisana historia o chłopcu, który mimo swojej ułomności i ludzkiej podłości, potrafił zjednać sobie ludzi, bo choć wiele razy było źle to on potrafił się podnieść i być ponad docinkami, ponad podłymi komentarzami. Szkoła okazała się dla niego prawdziwym wyzwaniem, musiał bardzo szybko dorosnąć i stać się samodzielnym. To była dla niego nowość, bo wcześniej widział siebie tylko oczami najbliższych, którzy go kochali.

Przyznam się Wam szczerze, że powieść tę odebrałam bardzo osobiście i wróciłam wspomnieniami do czasów kiedy moja córka chodziła do gimnazjum, a jak wiecie, przeważnie każda klasa musi mieć chociaż jednego kozła ofiarnego. Wtedy akurat trafiło na moją córkę i szkoda, że ona nie potrafiła być taka jak August i że nie miała takich obrońców jak on.

Książka jest bardzo emocjonująca i naprawdę nie raz polały się z moich oczu łzy. Płakałam nad porażkami Augusta, ale także cieszyłam się z jego sukcesów. Myślę, że jest to książka, która powinna zostać lekturą obowiązkową w szkołach podstawowych, by uczyć młodzież empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Przecież każdy z nas jest inny, każdy inaczej wygląda. Nie powinno mieć to dla nas żadnego znaczenia, bo najważniejsze jest wnętrze, więc nie oceniajmy ludzi po wyglądzie, nie krzywdźmy ich, tylko najpierw ich poznajmy i wtedy wystawiajmy oceny. Mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce i tak samo jest z nami. Inne niż nasze ciało, może skrywać prawdziwe piękno, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, wystarczy trochę wysiłku z naszej strony, by je dostrzec. 

"Może przyjmiemy w życiu nową zasadę... zawsze bądź ciut lepszy niż trzeba."

Powieść ta niewątpliwie skłania do refleksji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Na pewno dam ją moim dzieciom do przeczytania, mimo tego, że oglądali film. To piękna, pełna ciepła i humoru opowieść  przywracająca wiarę w drugiego człowieka. Pamiętajcie… każdy z nas jest wyjątkowy, nieważne jak wygląda, gdzie mieszka i ile ma na koncie… każdy z nas jest cudem. 

"Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat."

Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Albatros.

8 komentarzy:

 1. W dzisiejszym świecie jest strasznie trudno żyć kiedy jesteś "inny", odbiegasz od kanonu piękna. Chyba najgorzej jest w szkole, brak empatii i widzenia tego co jest wewnątrz, nie liczenia się z uczuciami. Ale myślę, że w dużej mierze zależy to od wychowania i wartości jakie przekazują rodzice. Mądra, piękna książka, każdy bez względu na wiek powinien przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość zachowań pewnie wynosimy z domu, ale sporo to chęć dopasowania się do "stada", a więc społecznośći w której funkcjonujemy. Inność zawsze jest mocno zauważalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę historię! Co prawda, film wywarł na mnie większe wrażenie, ale wersja papierowa także przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam o tej książce bardzo dużo dobrego :) Mam ją na liście do przeczytania, a nawet na stosiku więc niedługo się za nią wezmę :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta historia jest piękna! <3 Zaliczyłam ją do jednej z najlepszych powieści jakie czytałam w 2017 roku i wiem że jeszcze nie jeden raz do niej wrócę, ze względu na piękne przesłanie jakie ze sobą niesie - nie liczy się wygląd - każdy z nas jest wyjątkowy. Już nie mogę się doczekać aż obejrzę film. :)
  Pozdrawiam!
  https://recenzjeklaudii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz "inność" jest strasznie odbierana takie osoby są odizolowane, od społeczeństwa. Nie czytałam ani książki oraz filmu nie widziałam, ale chętnie zapoznam się z historią Augusta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja jednak najpierw mam ochotę obejrzeć film. Potem zdecyduję czy przeczytać jeszcze książkę, choć myślę, że to zrobię, bo zbiera tak piękne opinie, że wydaje mi się iż jest to jedna z tych obowiązkowych lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja po przeczytaniu tej książki stwierdziłam,że powinna to być lektura obowiazkowa. W doskonały sposób pokazuje jak dzieci i rodzice potrafią być okrutni dla odmienności i uczy jak powinniśmy się zachowywać.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger