Oblubienica morza - Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj

Michelle Cohen Corasanti, autorka urodzona w konserwatywnej żydowskiej rodzinie, prawniczka specjalizująca się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka. Jamal Kanj urodzony w palestyńskim obozie uchodźców w Libanie, autor powieści Children of Catastrophe. Duet pisarzy, którzy połączyli swoje siły w rezultacie czego powstała przejmująca powieść "Oblubienica morza". Powieść, której tłem jest konflikt palestyńsko-izraelski, który toczy się od dziesiątek lat na Bliskim Wschodzie i być może dla wielu z Was książka ta będzie dobrym źródłem na przybliżenie wiedzy na temat tego konfliktu.

„Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru "Drzewo migdałowe".
Cztery różne osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami.
Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie nowe życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt palestyńsko-izraelski.

Ameer mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się wyjechać do USA, gdzie rozpoczyna nowe życie jako naukowiec. Wciąż jednak ścigają go echa przeszłości.

Rebeka, osiemnastoletnia Żydówka, sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczności przez jej rodaków. Zrywa ze swoim despotycznym narzeczonym. Nie spodziewa się jednak, jak straszne mogą być tego konsekwencje.
Ich losy łączą się, tworząc przejmującą opowieść - podróż przez pokolenia i kontynenty, historię o tej samej ziemi po obu stronach konfliktu.”

Konflikt palestyńsko-izraelski dzieli nie tylko kraje, ale również zwykłych ludzi na całym świecie. Trudno opowiedzieć się po którejś stronie, jeśli ma się świadomość, że mocarstwa angażujące się w ten konflikt nie robią tego bezinteresownie, ale każde z nich próbuje wyciągnąć z tego korzyści dla siebie. Rezultat jest taki, że niestety giną tysiące niewinnych ludzi. Autorzy książki z racji swego pochodzenia, ale i wykształcenia są zaangażowani w tę sytuację, mimo to postarali się jak najbardziej obiektywnie stworzyć historię ludzi, dla których te realia decydują o całym ich życiu. Podczas lektury tej powieści odniosłam wrażenie, że jednak szala przechyla się na stronę Palestyńczyków, choćby z tego względu, że autorzy dzieła, brutalnie i bez ubarwień przedstawili martyrologię narodu palestyńskiego, nie omieszkując pokazać, w jaki sposób Izrael łamie wszelkie konwencje wojenne, ale przede wszystkim prawa człowieka.

"Życie wdepcze cię w ziemię, jeśli mu na to pozwolisz. Ale musisz się nauczyć podnosić po każdym ciosie. Tak właśnie robią zwycięzcy."

Napisane z perspektywy kilku bohaterów, historie trudnej miłości ponad podziałami. Miłości, która wydaje się wręcz niemożliwa, której na drodze staje polityka,  historia, religia, tradycja, rodzina, ale i nienawiść. Emocje wylewają się z każdej strony książki, nieraz łzy wzruszenia ściskały moje gardło i podejrzewam, że z Wami będzie podobnie. Powieść napisana z epickim rozmachem,  bohaterowie posługują się przepięknym językiem, który momentami nie przystaje do rzeczywistości, ale na pewno świetnie się go czyta. Książka napisana jest w taki sposób, że trudno jest odgadnąć, który fragment należy, do którego z autorów, co oczywiście nie jest żadnym minusem i nie przeszkadza w odbiorze całej historii.

Mam wrażenie, że autorzy ze względu na swoje pochodzenie powinni stać po przeciwnej stronie barykady, jednak oni wspólnie stworzyli dzieło, które powinno nam uświadomić, jak ważne jest, aby czasami odrzucić przekonania i uprzedzenia, i że działanie ramię w ramię może przyczynić się do pokazania możnym tego świata, że być może z odrobiną dobre woli, można rozwiązać ten konflikt, a już na pewno ulżyć tym wszystkim ludziom, którzy najbardziej na nim cierpią.

"Jeśli chcesz coś zmienić, wejdź tak wysoko, jak tylko jesteś w stanie, a potem zapal światło."

"Oblubienica morza" to książka, w której autorzy, pokazują światu obraz inny od tego, do którego przyzwyczaiły nas niekoniecznie niezależne media i politycy. Jednak to przede wszystkim powieść o sile miłości, nie tylko tej między mężczyzną a kobietą, ale również miłości do rodziny, dla której można poświęcić wszystko, nawet własne życie.
Polecam Wam ogromnie tę niezwykle piękną, poruszającą, a momentami wstrząsającą książkę, takich książek chciałabym czytać jak najwięcej, czego również i Wam życzę.

Benia

7 komentarzy:

 1. Troszeczkę okładka książki wprowadziła mnie w błąd, myślałam, że historia będzie zupełnie o czymś innym. Widząc gdzieś tę książkę mówiłam sobie, morze, woda, nie moje klimaty, nie próbowałam nawet spojrzeć na opis. Po przeczytaniu recenzji jestem sama na siebie zła, że jeszcze jej nie przeczytałam, przecież uwielbiam tego typu tematykę. Dodaję książkę na listę i przy najbliższych zakupach zamawiam 💖💗

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakos nie jestem zainteresowana. Ta książka nie jest w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki uwielbiam, a ta już jest na mojej liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Intrygująca i kontrowersyjna ...inna niż wszystkie...przynajmniej tak się zapowiada

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście jest to książka niezwykła, którą warto mieć w swojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger