Ucieczka przed życiem - Ewa Bauer (Patronat medialny)

Ucieczka przed życiem to książka, którą nasz blog obejmuje patronatem medialnym, a poza tym moje pierwsze spotkanie z twórczością Ewy Bauer. To pierwsza książka, w której spotkałam się z taką tematyką i muszę przyznać, że momentami ciężko mi było pogodzić się z zachowaniami niektórych bohaterów.

„Matka i córka. Dwa różne światy. Cecylia nie potrafi sprostać oczekiwaniom rodzicielki. Ucieka od życia, zamykając się w wyimaginowanej rzeczywistości. Czy przyjaźń, która – zdaniem matki – nigdy nie powinna się zdarzyć, pozwoli okiełznać lęki? Najnowsza książka Ewy Bauer to niezwykła opowieść o tym, jak ważne jest okazywanie rodzicielskiej miłości, akceptacja odmienności i wzajemny szacunek”.

Ewa Bauer to mieszkająca w Krakowie prawniczka. Autorka powieści W nadziei na lepsze jutro, Kruchość jutra, Kurhanek Maryli oraz opowiadań w zbiorczych antologiach. Prywatnie uwielbia podróże, dobrą kuchnię i włada obcymi językami.

Ucieczka przed życiem to historia Cecylii, dziewczynki, która już od swoich najmłodszych lat znajduje się pod presją apodyktycznej matki. Sposób, w jaki matka wychowuje i traktuje dziewczynkę, doprowadza do tego, że Cecylia zamyka się w sobie. Nie potrafi funkcjonować w normalnym świecie, zostaje odrzucona przez rówieśników. Jedynym jasnym światełkiem w jej życiu jest koleżanka z klasy Bożenka, niestety matka nie akceptuje przyjaciółki Cecylii.

Powieść Ewy Bauer to smutna historia, która jednak daje nadzieję i wiarę w sens pokonywania trudności. Pokazuje jak ciężką pracą, pozytywnym nastawieniem, siłą przyjaźni i otaczaniem się ludźmi, którzy w nas wierzą, można osiągnąć wymarzony cel. Z drugiej strony autorka konfrontuje nas z wieloma trudnymi tematami jak choroba, śmierć, niepełnosprawność, również toksyczną relacją między matką a dzieckiem. Matką, która „cierpi” na przerost ambicji, posiada inne wyobrażenie o życiu własnego dziecka, które nie wpisało się w przygotowany dla niego scenariusz. Nie akceptuje jego wyborów, nie okazuje miłości co, doprowadza w dużej mierze do osłabienia poczucia własnej wartości w dziecku i w rezultacie doprowadza do tego, że izoluje się ono od rzeczywistego świata. Książka pokazuje również jak negatywny wpływ na nasze życie, mogą mieć nierozwikłane konflikty z przeszłości i uczy, że warto się z nimi rozliczyć, aby pozostać w zgodzie z samym sobą.

Ucieczka przed życiem jest naszpikowana najprzeróżniejszymi emocjami od niedowierzania, przez wściekłość i poczucie niesprawiedliwości, aż w końcu po poczucie nadziei i wiary, że jednak los może okazać się łaskawszy. Książka napisana jest lekkim stylem, choć tematyka wcale do łatwych nie należy.

Polecam Wam tę książkę i mam nadzieję, że wielu z Was poruszy i skłoni do refleksji, a może nawet niektórych sprowadzi na właściwą drogę. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Szara Godzina

9 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie przeczytam książkę, jestem jej ogromnie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka właśnie wczoraj trafiła do mojej biblioteczki. Czuję, że znajdę w niej wszystko to, co cenię sobie w dobrych książkach. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze niczego tej autorki, ale chyba czas najwyższy to zmienić. Twoja recenzja zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako matka i córka powinnam przeczytać tą książkę. Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytam ja na pewno, z chęcią wręczyłabym tą książkę niektórym matkom

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki w których pokazana jest różnica pokoleń są dla mnie poradnikami i porównaniem z moim życiem .Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już trochę o tej książce, a recenzja jak zwykle napisana na dobrym poziomie. Uwielbiam Waszego bloga, dzięki niemu zawsze mam kilka fajnych propozycji do przeczytania na wieczór ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie poznam dalsze losy Cecylii. Czy i jaką będzie mamą? czy przyjaźń przetrwa?

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger