Dotyk Przeznaczenia - Marta Grzebuła

Dotyk Przeznaczenia”, to kolejna powieść Marty Grzebuły, którą miałam okazję przeczytać, i tak jak ostatnio Pani Marta mnie nie zawiodła

Poznajemy Helenę, która odkrywa, że już od dawna nie jest szczęśliwa w swoim małżeństwie. Jest jednak świetną aktorką i doskonale potrafi  ukryć to przed całym światem. Niestety zmarnowanych dwudziestu lat życia nie uda jej się odzyskać, a podejrzewany o zdrady mąż robi to co mu się podoba. Nawet w momencie, gdy córka bohaterki informuje ją, że widziała ojca z inną kobietą, Helena nie robi zupełnie nic. Nie boi się kompromitacji w oczach rodziny, ale niestety nie potrafi przyznać przed samą sobą, że jej małżeństwo jest totalną porażką, a ona zmarnowała tyle lat dla męża, który ma ją za nic. Gdy Jurek pierwszy raz nie wraca na noc do domu, dla Heleny oznacza to koniec. Ma dość niewiernego męża i choć nie jest to łatwa decyzja, to Helena nie poddaje się i mimo obaw o los swój i córki odchodzi od Jurka. 

Czy kobieta, która ostatnie kilkanaście lat spędziła w domu ma szansę na znalezienie pracy? 

Tu los uśmiecha się do bohaterki, bo mimo wieku i małego doświadczenia w swoim fachu, Helena znajduje pracę. Okazuję się, że  nie musiała szukać bardzo daleko, gdyż jej przyjaciółka i zarazem sąsiadka ma dla niej zajęcie. To nie szczyt marzeń, ale Helena czuje się spełniona. Potrafi poradzić sobie sama  i utrzymać siebie, córkę i dom. Do szczęścia brakuje jej tylko prawdziwego i wiernego mężczyzny. Czy po nieudanym małżeństwie Helena ma jeszcze szansę na odnalezienie miłości?

Książka ta nie należy do łatwych, bo porusza wiele smutnych tematów i problemów z którymi spotkać się może każdy z nas. Musimy wejść w świat głównej bohaterki, aby móc ją zrozumieć, a przynajmniej starać się to uczynić. Nie powinniśmy oceniać, a po prostu wczuć się i przeżyć powieść na swój własny sposób.


”Wnikliwy czytelnik tej lektury musi sięgnąć do świata, w którym sam nigdy być może nie chciałby się znaleźć. Ale świat ten- niedostrzegalny,  pomijany szeptem, niestety istnieje i nie da się od niego uciec. Przeciwnie, wraz z bohaterami powieści czytelnik będzie brał udział w odkrywaniu własnych emocji i szukaniu odpowiedzi na często niewygodne pytania, które we wstępie zadała autorka.”
 

Powieść tę czyta się jednak bardzo szybko, gdyż jest napisana prostym i przystępnym językiem, który trafia w nas czytelników. Właśnie ta prostota sprawia, że łatwo nam przeniknąć w karki powieści i wyobrazić sobie opisywane sytuacje. 

Często sama zastanawiałam się co ja bym zrobiła w danej sytuacji? Dlaczego to głównie na kobietę spadają wszystkie problemy jakie powstają, gdy małżeństwo się kończy? Moje odpowiedzi zachowam dla siebie, bo każdy z nas na pewno ma inne podejście do takich spraw.

Jeśli lubicie powieści obyczajowe, które charakteryzują się bolesną prawdą o życiu, lekcjach cierpliwości i wytrwałości, oraz o tym jak silną istotą jest kobieta, to zachęcam Was serdecznie do sięgnięcia po "Dotyk przeznaczenia". 

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje Autorce.

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie muszę sięgnąć po tą książkę! Uwielbiam książki, które ukazują, można by powiedzieć, zwyczajne problemy. Strasznie ciężko jest napisać taką historię kiedy nic podobnego się nie przeżywało. Twoja recenzja jak najbardziej zachęciła mnie do przeczytania tej pozycji, i na pewno to zrobię :)
    Pozdrawiam
    czas-dla-ksiazek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger