Casanova. W świecie uwodziciela - Laurence Bergreen

Chyba każdy chociaż raz w życiu słyszał o Casanovie, czyli największym uwodzicielu w dziejach świata. Na jego temat nakręcono wiele filmów i napisano wiele biografii. Dziś zapraszam Was na recenzję najnowszej z nich „Casanova. W świecie uwodziciela“, którą napisał Laurence Bergreen.

„Nad wszystko kochał kobiety. I kłopoty. Mało brakowało, a jego barwne życie zakończyłoby się w Polsce“

Giacomo Casanova urodził się 2 kwietnia 1725 roku w Wenecji, mieście, które wówczas było kolebką rozpusty. Jako małe dziecko uchodził na opóźnionego w rozwoju i nikt nie podejrzewał, że zostanie pisarzem, wynalazcą, szpiegiem i przede wszystkim najsławniejszym uwodzicielem swoich czasów. Legenda głosi, że wystarczyło ponoć kilka minut , by przypadkowo poznana panna chciała spędzić upojne chwile z tym wspaniałym uwodzicielem. Jednak to nie żadna kobieta była najwierniejszą towarzyszką życia Giacomo Casanovy, bo była nią choroba weneryczna. Chyba to wcale nie jest dziwne. Casanova zmarł   4 czerwca 1798 roku na zakażenie układu moczowego.

„Gdyby sam papież przyłapał ich in flagranti, nie przestaliby. Pobłogosławiłby ich przecież, czyż nie? Znaleźli odpowiednie miejsce w altanie, gdzie darń uformowana była na kształt łóżka „Patrzyliśmy na nią i roześmialiśmy się. Bez wątpienia było to łoże“. Nadeszła ich chwila „Spoważnieliśmy, popatrzyliśmy sobie w oczy, rozpięliśmy ubrania. Serca waliły nam w piersi, a dłonie pospieszyły, by ugasić naszą niecierpliwość“.“

Laurence Bergreen podczas pisania biografii Casanovy posłużył się napisanymi przez niego pamiętnikami, które sprzedano Bibliotece Francuskiej za dziewięć milionów dolarów, to rekordowa kwota, ale to nic dziwnego, gdyż uznano je za francuski skarb narodowy. Giacomo Casanova swoje pamiętniki napisał kilka lat przed śmiercią i udokumentował w nich swoje normalne życie i wszystkie podboje miłosne. Najdziwniejsze jest to, że Casanova wcale nie był zbyt urodziwym mężczyzną, ale jednak żadna kobieta nie potrafiła mu się oprzeć. Na milion sposobów potrafił wykorzystać swój urok i czar.

Przyznam się Wam szczerze, że nigdy nie interesowała mnie zbytnio historia tego uwodziciela, znałam suche fakty, które zna większość z Was. Do książki podchodziłam także bardzo sceptycznie, gdyż biografie nie są gatunkiem literackim, po który sięgam z wielkim uśmiechem na twarzy. Jednak powiedziałam sobie, że Casanova to taka postać, której trzeba dać szansę i wiecie co, cieszę się, że tak zrobiłam, bo Giacomo okazał się bardzo ciekawym i interesującym człowiekiem. Naprawdę nie wiedziałam o nim wielu rzeczy. Nie wiedziałam, że był pisarzem, nie wiedziałam, że przetłumaczył na francuski Iliadę, nie wiedziałam, że napisał kilka tomów o historii Polski i nie wiedziałam, że był geniuszem matematycznym. Niewątpliwie był to człowiek niezwykle inteligentny o duszy uwodziciela, hazardzisty i awanturnika. Cieszę się, że przeczytałam tę powieść, bo dzięki niej całkiem inaczej spojrzałam na tego mężczyznę. Zawsze kojarzył się mi tylko z romansami, hulankami i uwodzeniem, a nie wiedziałam o nim wielu istotnych faktów. 

Wspomnę także o tym, że autor nie posiłkował się tylko na pamiętnikach Casanovy. By napisać książkę, korzystał z wielu innych historycznych źródeł, dzięki temu stworzył bardzo ciekawy i wyrazisty obraz ówczesnej Europy.

Cieszę się, że dałam tej książce szansę. Na pewno o niej nie zapomnę, bo autor zafundował mi niesamowitą przygodę podczas, której poznałam historię tego intrygującego uwodziciela. Książka zapewniła mi wiele godzin niesamowitej rozrywki. To powieść pełna pikanterii, erotyki i dobrego humoru, Myślę, że fani powieści historycznych będą w stu procentach usatysfakcjonowani. Dla mnie rewelacja!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Znak Horyzont.

8 komentarzy:

 1. Rozwaliłaś mnie tym stwierdzeniem, że wierną towarzyszką życia była choroba weneryczna, oplułam ekran i śmieję się do tej pory jak głupek :D Nie przepadam za biografiami, najczęściej dłuża mi sie niemiłosiernie, a niekiedy bardziej interesuje mnie tło, czyli wydarzenia czy zmiany zachodzące na swiecie niż opisywana histora życia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa recenzja, ale nie wiem czy skuszę się na tę książkę. Jak wpadnie mi kiedyś w ręce to pewnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio odkryłam, że biografie mogą być niezwykle ciekawe. Zapiszę sobie ten tytuł, bo też znam tylko "suche fakty" a chętnie poznam lepiej tego barwnego bohatera

  OdpowiedzUsuń
 4. Po takich ekscesach ta choroba to pewnik. Nie czytałam żadnej biografii ale o tym Panu bym przeczytała. Jeżeli w zasięgu ręki znajdzie się ta lektura ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wierna towarzyszka życia - choroba weneryczna😁
  Poza tym, że Casanova był światowej sławy uwodzicielem, na jego temat nie wiem nic. Zaskakujące informacje tutaj przeczytałam, ale biografii nie czytam i raczej po tę również nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z racji, że lubię biografie, otrzymałam książkę w prezencie - niezwykle trafny prezent :)
  Lucyna W-l

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem co by się musiało stać żeby poczytać biografie... jednak wolę krótkie wywiady w gazetach lub info z neta... nie mam parcia na ten "gatunek"

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko sięgam po biografię, jednak ta wydaje się być interesujaca. Wszyscy znamy Casanovę jako uwodziciela, a tu okazuje się, że miał jeszcze inne talenty! Jestem zadziwiona i pod wrażeniem;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger