27 pięter - Bradley Somer

Znacie takie powiedzenie, że czasami jest już tak..... (tu powinnam użyć bardzo kolokwialnego słowa, ale tego nie zrobię z wiadomych powodów, zastąpię je własnym tłumaczeniem), źle, że zaczynasz się śmiać? W taki właśnie sposób mogłabym określić tę książkę i bynajmniej nie mam tu na myśli książki samej w sobie, a raczej jej treść. Nagromadzenie dramatycznych sytuacji, których autor nie szczędził swoim bohaterom, nadaje historii komizmu i sprawia, że staje się dosyć odrealniona. Z drugiej jednak strony, jeśli wziąć pod uwagę czasy w jakich dziś żyjemy, potęgę ludzkiego umysłu, i to, że życie potrafi nam płatać figle, może się okazać, że wszystko jest możliwe.

"Spragniona przygód złota rybka imieniem Ian przy pierwszej nadarzającej się okazji wyskakuje ze swojego kulistego akwarium, stojącego na balkonie dwudziestego siódmego piętra, i tak rozpoczyna swój lot. Mijając kolejne piętra, obserwuje życie mieszkańców bloku o nazwie Sewilla na Roxy.
A są wśród nich: atrakcyjny przyszły paleoklimatolog, obecnie erotoman, studentka obarczona niezmiernie ważną misją, femme fatale w różowej koszulce nocnej, robotnik budowlany z tajemniczym pakunkiem, kobieta cierpiąca na agorafobię, a także jedenastoletni podróżnik w czasie. Łączą ich wszystkich czas i przestrzeń, ale też coś o wiele istotniejszego: każde stoi przed podjęciem decyzji, po której ich życie już nigdy nie będzie takie samo.
Czasami jedynym sposobem na wyrwanie się z marazmu codzienności jest podjęcie ryzyka. Jak trafnie zauważa Ian: „Po życiu spędzonym w akwarium zdycha się jako stara ryba, która nie doświadczyła ani jednej przygody”."

Bradley Somer to urodzony w Australii, dorastający w Kanadzie, młody pisarz,absolwent studiów antropologicznych i archeologicznych. Opowiadania jego autorstwa ukazywały się w periodykach literackich, przeglądach i antologiach. "27 pięter" to jego kolejna powieść po debiutanckim "Imperfektions" za które otrzymał w roku 2013 CBC Bookie Award za najlepszy debiut roku.


"27 pięter" to opisany w krzywym zwierciadle dzień powszedni mieszkańców wieżowca Sewilla na Roxy, widziany oczami złotej rybki o wdzięcznym imieniu Ian. Rybka postanawia uwolnić się ze swojego ciasnego "więzienia" jakim jest akwarium w jednym z mieszkań wieżowca, a konkretnie na 27 piętrze. Próba uwolnienia kończy się dla  Iana można powiedzieć tragicznie, albowiem niefortunny skok ku przygodzie, doprowadził do tego, że rybka wypada poza barierkę balkonu i w zastraszającym tempie zmierza ku własnej zagładzie. "Po drodze" jednak ma okazję obserwować życie mieszkańców niższych pięter, i to właśnie oni są bohaterami całej historii. Przekrój społeczny mieszkańców pewnego budynku mieszkalnego, z założenia obcych sobie ludzi, którzy tego jednego dnia, poprzez splot różnych wydarzeń, stają na swojej drodze, a ich losy splatają się, zmieniając ich życie, być może już na zawsze.

"27 pięter" to opowieść o ludzkich emocjach. Poszukiwaniu własnej tożsamości, dokonywaniu wyborów i podejmowaniu trudnych decyzji, które czasami mogą zaważyć na całym życiu. Autor obnaża kłamstwa i obłudę, bez zbędnego skrępowania, mówi o tematach wstydliwych, ironizuje ludzkie słabości.
Bradley Somer posługuje się nieprzeciętnym stylem, i szczególnym poczuciem humoru. I choć  jest ono raczej mało pokrewne z moim, to uważam, że autor stworzył przemyślaną i pouczającą historię, zmuszającą do refleksji.

Jeśli chcecie się przekonać jak zakończy się "podróż" Iana i czy warto podejmować ryzyko nawet wbrew rozsądkowi, to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Polecam!


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

4 komentarze:

 1. Żal mi tej rybki już na samym początku, więc odpada Moja "popełniła samobójstwo" w podobny sposób :(
  http://nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musi Ci być żal rybki, wszystko się dobrze kończy :)

   Usuń
 2. Ten rok obfituje u mnie w takie sytuacje, że nie wiadomo czy się smiać czy płakać... chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger