Połknąć żabę - Monika B Janowska (przedpremierowo)

"Połknąć żabę" to kolejny dowód na to, że życie rozwiedzionej kobiety dobrze po czterdziestce nie zawsze musi być nudną płaską równiną, pozbawioną sensu i kolorów. Monika B Janowska w świetnym stylu i z fantastycznym poczuciem humoru, udowadnia, że i na półmetku życia można odnaleźć jego nowy sens, pełen nieoczekiwanych zdarzeń, uśmiechów losu i porywów serca.

"Trzy lata zajęło Paulinie pozbycie się przykrych wspomnień związanych z drugim małżeństwem. Przeprowadzka, nowa praca – wszystko to, z czym jeszcze musiała się uporać, pozwoliło jej stanąć na nogi. Niestety, ustabilizowane już życie Pauliny ponownie zdominuje były mąż. Tym razem w charakterze… nieboszczyka samobójcy.

Paulina, podejrzewając byłego raczej o bycie zabójcą niż samobójcą, z pomocą swojej szalonej rodzinki rozpoczyna amatorskie śledztwo, wplątując się w podejrzane afery. Poznany na przesłuchaniu podkomisarz Bruno Niedziela, początkowo pełen rezerwy, zacznie odgrywać coraz większą rolę w jej życiu."


Pierwszą rzeczą, która najbardziej zwróciła moją uwagę jest fenomenalny język jakim posługuje się autorka. W wyjątkowy sposób korzysta z zasobów polskiego słownika, bawi się słowem i dowcipnymi skojarzeniami. "Lekkość pióra" autorki sprawia, że powieść czyta się szybko i z przyjemnością.

"Połknąć żabę" to powieść kryminalna, pełna humoru, zabawnych dialogów  i groteskowych sytuacji. Zgrabnie uknuta intryga kryminalna i nienachalnie wpleciony wątek miłosny sprawia, że z przyjemnością śledziłam zabawne perypetię Pauliny i jej sympatycznej choć lekko "postrzelonej" rodziny.

Paulina to czterdziesto - kilkuletnia kobieta, która z  uporem nie poddaje się  mijającemu czasowi i rutynie dnia codziennego.  Z wrodzonym sobie wdziękiem pakuje się w kłopoty i dziwne sytuacje, sprowokowane w dużej mierze przez nią samą, podczas prowadzenia na własną rękę śledztwa w sprawie samobójstwa jej byłego męża. Paulina nie wierzy, iż jej były małżonek, gotowy byłby odebrać sobie życie i uwierzcie mi ma do tego powody.
 

Historia obfituje w  gros wielobarwnych, dobrze wykreowanych postaci, o których niełatwo jest zapomnieć i zakończenie, które wprawi Was zapewne w zdumienie.

Powieść Moniki B Janowskiej to jedna z tych książek z którą niewątpliwie można spędzić przyjemnie czas, bez poczucia, że został on zmarnowany. Polecam!
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger