Nielubiana - Nele Neuhaus

„Nielubiana” Nele Neuhaus to pierwszy tom z serii Gorzka czekolada. Z twórczością autorki nie miałam nigdy wcześniej styczności, a szkoda, bo pisze bardzo ciekawie i książka wciągnęła mnie w głąb fabuły już od pierwszych stron. Dalej było równie dobrze, więc z całą pewnością przeczytam także inne książki autorki. Zapraszam na recenzję.

„Malownicza przyroda, piękna kobieta, tragiczna śmierć.”

W pewien sierpniowy poranek policja znajduje zwłoki prokuratora. Na miejsce przybywa komisarz Oliver von Bodenstein i jego współpracowniczka, Pia Kirchhoff, jednak już po godzinie muszą jechać na miejsce znalezienia kolejnego ciała, tym razem to młoda kobieta. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oba przypadki to samobójstwa, ale czy na pewno? Początkowo śledczy nie wiążą tych spraw ze sobą, lecz później na światło dzienne zaczynają wychodzić niepokojące fakty i na pozór dwie łatwe sprawy zamieniają się w coś bardziej skomplikowanego. Sprawa okazuje się dość pogmatwana i nieraz spędzi detektywom sen z powiek.

Nele Neuhaus to pisarka i autorka kryminałów. Pracowała w agencji reklamowej i studiowała prawo, historię i germanistykę. Pierwsze trzy powieści wydała sama, a w roku 2008 odkryło ją wydawnictwo Ullstein. Jej powieść „Śnieżka musi umrzeć” osiągnęła w Niemczech nakład prawie miliona egzemplarzy.

To, co najbardziej cenię w kryminałach to napięcie oraz wartka i dynamiczna akcja, która momentami zmienia się jak w kalejdoskopie. Tutaj mamy tego pod dostatkiem, więc jestem niezmiernie zadowolona lekturą. Lubię książki, które są nieprzewidywalne, a zakończenie do samego końca owiane jest tajemnicą. Autorka umiejętnie wodzi czytelnika za nos i niesamowicie mąci w głowie, gdy już myśli się, że wpadło się na jakiś trop, to za chwilę okazuje się, że to jednak nie to i od nowa zaczyna się myślenie, dedukowanie i układanie wszystkich puzzli na swoje miejsca.

Na uwagę zasługują także bohaterowie. Bodenstein i Kirchhoff to detektywi, którzy do swojej pracy podchodzą z ogromną pasją i oddają się sprawie na całego, dążąc do rozwiązania każdej zagadki. To postacie bardzo realistyczne, charakterystyczne i wyraziste. Bardzo ich polubiłam i wcale bym się nie obraziła, gdyby tak wspaniali policjanci pojawiali się w realnym świecie. Bohaterów drugoplanowych jest w książce mnóstwo, pojawiają się rodziny denatów, ich znajomi, a każdy z nich jest ważną osobą w śledztwie.

Książkę czyta się naprawdę szybko, sama momentalnie wciągnęłam się w głąb fabuły. Między wydarzeniami, które potrafią zmrozić krew w żyłach, pojawia się także dawka humoru, która choć na chwilę potrafi rozładować emocjonującą atmosferę.

„Nielubiana” to powieść, która idealnie trafiła w mój kryminalny gust. Spędziłam przy niej miło czas i na pewno sięgnę po inne książki autorki, by dalej podziwiać jej literacki kunszt.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

1 komentarz:

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger