Zanim nadejdzie jutro.Tom1. Podróż do krainy umarłych - Joanna Jax (Przedpremierowo)

Wybieram się w kolejną ekscytującą podróż do przeszłości wraz z bohaterami najnowszego dzieła Joanny Jax Zanim nadejdzie jutro. Już za dwa dni premiera pierwszego tomu „Podróż do krainy umarłych”. Książka już za mną, a ja teraz spróbuję podzielić się z Wami moimi odczuciami.

„Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut… Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch grający na saksofonie i fortepianie, siostry bliźniaczki, których ojciec znika bez śladu, chłopiec opiekujący się niewidomym dziadkiem i młoda mężatka wychowująca córeczkę – tych wszystkich ludzi pewnego dnia połączyło jedno zdarzenie... Wywózka w nieznane, do świata, w którym jedynie śmierci jest pod dostatkiem, a życie staje się już tylko walką o przetrwanie. Czy poradzą sobie na tej nieludzkiej ziemi, nie tracąc swojego człowieczeństwa? A może w staraniach, by dotrwać do następnego dnia, wygrają zwierzęce instynkty?”

Ta część historii naszego kraju, przez długie lata była tematem tabu. Potrzeba było zmiany ustroju, aby niektóre historyczne fakty mogły ujrzeć światło dzienne. Pod wpływem rosyjskich represji setki tysięcy obywateli polskich trafiały w głąb ZSRR. Prawda o ich losach jest odkrywana do dziś.
Na tle tych wydarzeń osnuta jest opowieść o ludziach, którzy żyją na Kresach Wschodnich tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Przekrój społeczeństwa polskiego, od prostych ludzi, których życie kręci się wokół zwykłych egzystencjalnych spraw, po panienki z dobrego domu targane porywami serca. Losy niektórych z bohaterów splatają się w większym czy mniejszym stopniu jeszcze przed wojną, a  jednego dnia ich drogi krzyżują się w bydlęcych wagonach podczas wywózki w głąb Związku Radzieckiego, która miała stanowić niekończącą się walkę o przetrwanie.

Joanna Jax w znany sobie sposób tworzy sieć wzajemnych zależności między bohaterami, splatając ich losy. Nietuzinkowo kreuje postacie, ich osobowość i steruje ich poczynaniami. Umiejętnie buduje napięcie, pozostawiając wiele pytań bez odpowiedzi, które będziemy mogli odkrywać z biegiem wydarzeń. Żongluje emocjami, w ciekawy sposób łącząc je z doświadczeniami bohaterów.

Lekkie pióro, niewymuszony styl, dbałość o detale, intrygująca fabuła, wszystko to sprawia, że książki Joanny Jax czyta się z przyjemnością, pomimo wagi tematu, jakim jest wojna, wydarzeń, nad którymi nie jest łatwo przejść do porządku dziennego. Gwarantuję Wam, że i „Podróż do krainy umarłych” pozostawi po sobie ślad w Waszych sercach i spowoduje, że na pewno sięgniecie po kolejne części tego ekscytującego cyklu. Polecam gorąco! 

Benia

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Videograf.

7 komentarzy:

 1. Moi dziadkowie odbyli taką podróż. Ta seria jest w moich planach. Tylko się zastanawiam, czy czekać na wszystkie części, czy dawkować powoli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Joanna Jax kojarzy mi się jedynie z książki "Syn zakonnicy", więcej do czynienia z panią Joanną niestety nie miałam. Tytuł jest bardzo intrygujący, przyciąga uwagę. Czytałam już kilka pochlebnych opinii także jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie przeczytam, uwielbiam taką tematykę i w końcu to kawał naszej historii, więc z całą pewnością warto ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki historyczne opisujące codzienne życie , bardzo odmienne od dzisiejszego pełnego elektroniki i zamknięcia się w 4 ścianach. Dla nas wyłączenie prądu to katastrofa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze, nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale czytając Twoją recenzję zastanawiam się czy to nie był błąd. Czas to nadrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka nie dla mnie, ale znam kogoś komu ta pozycja na pewno się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ktoś kto lubi powieści historyczne, książka Pani Joanny JAX z pewnością się spodoba :) Bardzo klimatyczna, ciekawe wątki i akcje, mnie osobiście urzekła :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger