Ziemia ludzi zapomnianych - Joanna Jax

Stało się już normą, że na każdą kolejną książkę Joanny Jax czeka się z niecierpliwością, w szczególności, kiedy jest to kolejna część serii tak jak w przypadku "Ziemi ludzi zapomnianych". Tym razem czas oczekiwania był nieco dłuższy, ale oczywiście było warto.....jak zwykle.

"Różni ludzie i ich życiorysy, odmienne spojrzenie na świat i inne marzenia, jednak nadchodzi chwila, gdy ich drogi się krzyżują w jednym z bydlęcych wagonów. Pozbawieni majątku, rozdzieleni z bliskimi, pewnego dnia zostają zmuszeni, by wyruszyć w daleką podróż do miejsca, w którym nic już nie będzie takie samo. Walka o przetrwanie, głód i choroby wystawiają moralność człowieka na ciężką próbę. Postawy i wybory dokonywane w ekstremalnych sytuacjach nie są tak oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Czy trudy życia i brak perspektyw zmienią tych ludzi na zawsze, czy też zdołają ocalić resztki człowieczeństwa?"

Przyszło mi do głowy, że książki Joanny Jax powinny być lekturami szkolnymi. W bardzo przystępny sposób można z nich pogłębiać wiedzę historyczną. I choć zazwyczaj poczynania głównych bohaterów, jak i oni sami są fikcją literacką, tak już całe tło wymyślonej przez autorkę fabuły jest, jak najbardziej zapisane na kartach naszej historii. W tych książkach nie ma miejsca na nudę, nie ma zbędnych opisów, a marka autorki gwarantuje, że każdy detal jest skrzętnie dopracowany. Jeżeli pojawiają się jakieś niejasności, to na pewno taki był zamysł autorki i można być pewnym, że wcześniej czy później wszystko zostanie dokładnie wyjaśnione.

„Ziemia ludzi zapomnianych” to kontynuacja historii kilkorga Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej zostają zesłani na Syberię. Modry Sad nazywa się miejsce, gdzie przyjdzie im w urągających człowieczeństwu warunkach spędzić lata niewoli.
Dla wielu z naszych rodaków tak samo, jak dla niektórych z bohaterów powieści Kazachstan to miejsce, z którego już nigdy nie było dane im powrócić do ojczyzny.
Ta część naszej historii przez dziesiątki lat była zakłamywana albo przemilczana. Dziś powoli ostatni Sybiracy odchodzą, a wraz z nimi wspomnienia o tych tragicznych wydarzeniach, dlatego naszym obowiązkiem jest ocalić je od zapomnienia i utrwalać w pamięci dla przyszłych pokoleń.

„Kochasz i nie rozumiesz, za co i dlaczego, wierzysz, chociaż wszystko temu przeczy, byś wierzył, masz nadzieję, chociaż wszystko krzyczy, że nie powinieneś jej mieć, bo nie widzisz nawet światełka w mroku. To są paradoksy życia, a jednocześnie nasza największa siła. To z miłości, wiary i nadziei czerpiemy naszą moc. Każdego można złamać, odebrać mu honor, godność i zdrowie, ale tych trzech rzeczy nikt nas pozbawić nie może. One są z nami teraz i będą, gdy umrzemy, a nasze dusze będą krążyć w nieznanym nam świecie."


„Ziemia ludzi zapomnianych” to książka przepełniona emocjami, niezwykle poruszająca i taka, która zapada głęboko w pamięci. Polecam gorąco!

3 komentarze:

  1. Ja zacznę czytać, jak zbiorę całość. Na razie mam tylko jeden tom. Bardzo lubię J.Jax. Recenzja super.

    OdpowiedzUsuń
  2. Raczej nie moje klimaty, ale bardzo ciekawa recenzja :)
    ~Pola
    www.czytamytu.blogspot.com Zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem pod wrażeniem z jaką prawdziwą dokładnością odtwarza pani życie Polaków po zesłaniu do Kazachstanu oraz transport w bydlęcych wagonach . Dosłownie tak jakbym słuchała mamę i babcię, które przeżyły to wszystko, to co słuchałam od nich pani Joanna opisuję nic nie przeinaczając , nawet nazwy miejscowości, imiona tubylców - to wszystko takie jakie jest w rzeczywistości. Wielkie podziękowanie i ukłon dla pani Joanny od wszystkich przesiedleńców na nieludzką ziemię gdzie przeszli gehennę i piekło na ziemi

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger