Tajemnica Leili - Kooshyar Karimi


"Napisałem tę książkę z nadzieją, że pewnego dnia tolerancja zastąpi prześladowania i z wiarą, że jeśli nauczymy się wybaczać, nadejdzie wolność."



Przeczytałam już mnóstwo książek o tej tematyce i za każdym razem jestem przekonana, że już nic nie zdoła mnie zszokować. Jakże się myliłam, Kooshyarowi Karimi udało się to ponownie. W bolesny sposób uświadomił mi, jakie to szczęście, urodzić się w kraju, w którym bycie kobietą równa się byciu wolnym człowiekiem. Może to zbyt patetyczne i górnolotne, ale w obliczu tego, w jakim kierunku zmierza dziś świat, nietrudno o takie stwierdzenia.

"Prawdziwa historia kobiet, którym grozi egzekucja za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim.

W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci.

Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł prowadzić wygodne życie, ale nie pozwoliło mu na to sumienie – nie potrafił odmawiać niezamężnym kobietom, błagającym go, by uratował ich życie, dokonując zabiegu przerwania ciąży, w przeciwnym wypadku kobiety te czekała śmierć przez ukamienowanie.

Jedną z nich jest dwudziestodwuletnia Leila. Piękna, inteligentna, pełna życia, pragnie studiować na uniwersytecie, ale jej surowo przestrzegająca nakazów wiary rodzina nie wyraża na to zgody. Wracając pewnego dnia z biblioteki – każde wyjście z domu wymaga specjalnego pozwolenia – Leila zakochuje się w przystojnym właścicielu butiku…
Kooshyar uratował niezliczoną ilość kobiet, Leila jednak szuka jego pomocy z innego powodu, takiego, który będzie go dręczył przez lata i zainspiruje do podjęcia niemożliwej misji, kiedy uda mu się uciec z Iranu i po wielkich trudach osiąść w odległej Australii."

Życiorys Kooshyara Karimi jest jak gotowy scenariusz na film. Po ucieczce z Iranu trafił do Turcji, gdzie w warunkach urągających ludzkiej godności, spędził trzynaście miesięcy jako zbieg, starając się o azyl. W końcu osiadł w Australii w ramach planu ustalonego dla ludzi uciekających przed prześladowaniami politycznymi. Dzisiaj znowu pracuje jako lekarz i wydaje książki. Jest bestsellerowym autorem, jednak to o czym pisze, rzadko znajduje poklask u jego rodaków.

Sytuacja kobiet w świecie muzułmańskim od zawsze budzi wiele kontrowersji. W kulturze, w której dominującą rolę odgrywają mężczyźni, kobiety nie mają zbyt wielu praw. Brak edukacji, niski poziom rozwoju społecznego, ubóstwo, ale również tradycja i fundamentalizm religijny, doprowadzają wręcz do skrajnego uprzedmiotowienia kobiet. Oczywiście dziś sytuacja ta jest odmienna w różnych częściach świata Islamu.
Od czasów rewolucji islamskiej w Iranie pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy do władzy dochodzą muzułmańscy radykałowie, sytuacja kobiet dramatycznie ulega pogorszeniu. Obwarowane surowymi normami obyczajowymi, inwigilowane przez policję obyczajową, stają się więźniami własnych mężów, synów, ojców i braci. Wszelkie kontakty i związki pozamałżeńskie są surowo karane. Ciąża u niezamężnej kobiety równa się karze śmierci nawet, wtedy kiedy jest ona wynikiem gwałtu.


"Tajemnica Leili" to historia młodej niezamężnej irańskiej dziewczyny, która podobnie jak wiele innych kobiet na całym świecie, ma plany i marzenia. Niestety nieszczęściem Leili jest to, że, urodziła się w "świecie", gdzie nie ma najmniejszych szans na szczęśliwe i spełnione życie. Leila zachodzi w ciążę co w jej kraju i w jej sytuacji oznacza jedno: wyrok śmierci. Jednak trafia na lekarza, który nie zgadza się z ludźmi, którzy rządzą jego krajem, buntuje się przeciwko prawu szariatu, które zezwala na złe traktowanie kobiet. Człowieka, pełnego empatii i zrozumienia, który niejednokrotnie wbrew własnemu sumieniu, narażając własne życie, usuwa ciążę kobietom, które znalazły się w podobnej sytuacji jak Leila i dla których aborcja jest jedyną szansą na ratowanie własnego życia.

Książka napisana jest z dwóch perspektyw. Jedną jest opowieść Leili, drugą są wspomnienia autora związane z jego pracą lekarza. To właśnie do niego trafia Leila, jak i wiele innych kobiet, którym usuwając ciążę lub odtwarzając błonę dziewiczą, Karimi, niejednokrotnie ratuje życie. Autor opisuje dramatyczne historie kilku kobiet, którym miał sposobność pomóc i tym samym uratować przed karą ukamienowania.

"Tajemnica Leili" to pięknie napisana i bardzo emocjonalna opowieść o sile, nadziei, o bezwarunkowej miłości, jaką matka potrafi obdarzyć swoje dziecko. Jest to również opowieść o konflikcie etycznym lekarza, rozdartego między chęcią niesienia pomocy a byciem mężem i ojcem, który tym, co robi, naraża siebie i swoją rodzinę na śmierć.

Historia Leili i dr. Karimi to książka, którą warto przeczytać. To historia, którą świat powinien usłyszeć. Już sam fakt, że tacy odważni ludzie jak Kooshyar Karimi istnieją, daje nadzieje na zmiany. Polecam Wam tę wzruszającą historię, ale również zachęcam do zgłębienia tej jakże odmiennej od naszej kultury.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka

4 komentarze:

  1. Ja również interesuję się taką tematyką, a w ostatnim czasie nie czytałam żadnej powieści tego typu, dlatego chętnie sięgnę po ten tytuł, zwłaszcza, że tak Ci przypadł do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  2. W przeciwieństwie do mojej mamy nie lubię książek o takiej tematyce. Zawsze wkurza mnie to jak ludzie mogą traktować tak innych ludzi.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger