Niewolnica ISIS - Thierry Oberlé, Dżinan

Gdy tylko Sylwia przesłała mi informacje, jaką książkę ma dla mnie do recenzji, nie ukrywałam, iż nie do końca jestem zadowolona z tematu, jaki się w niej przewija. Państwo Islamskie organizacja przestępcza, o której coraz więcej w dzisiejszych czasach słyszymy oraz niestety coraz bardziej się jej boimy… Jednak pomyślałam, że z tej właśnie książki mogę wynieść więcej niż z innych, które do tej pory czytałam i nie myliłam się.

Niewolnica ISIS” autorstwa Thierry Oberlé i Dżinan, która przeszła przez piekło i postanowiła o tym opowiedzieć
"(...) Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie(...)."
Dżinan jest osiemnastoletnią Jazydką. Wyznawczynią religii, o której w sumie niewiele wiadomo, jednak krążą wokół niej wiele plotek, jak chociażby to iż wielbią szatana. Jazydzi są tajemniczym ludem z pogranicza Iranu, Syrii, Iraku i Turcji, największe ich skupisko zasiedla okolice Mosulu. Z uwagi na terytorium, jakie zamieszkują, są często atakowani przez swoich sąsiadów. Lud ten, co pewien czas musi się zmagać z prześladowaniami, zbiorowymi masakrami, ludobójstwami oraz porwaniami.

To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.

Była gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu o siebie, najbliższych nie wiedzą co się dalej stanie, nie wiedząc, czy kiedykolwiek zobaczy jeszcze ukochanego.

Uciekający Jazydzi zostają złapani przez Dżihadyskich bojowników, w tym momencie zaczyna się ich tułaczka po obozach, w których są przetrzymywani i dzieleni na grupy, lepsze, gorsze. Osoby te, które do czegoś mogą się jeszcze przydać oraz ci, którymi nie warto się już przejmować i lepiej od razu zabić. I w końcu najważniejszy podział mężczyźni oraz kobiety i dzieci.

Kobiety o nieprzeciętnej urodzie dla Islamistów są żywym towarem. To na nich mogą zarobić, sprzedają je jak mięso na targu i to właśnie w taki sposób Dżinan staje się niewolnicą i własnością policjanta Abu Anasa i imama Abu Omara. Nie ona jedyna jest ich własnością, w willi obu Abu poznaje swoje towarzyszki niedoli Nalin, Dżamilę, Hewi, Buszrę i Ewarę.

To właśnie dzięki nim, Dżinan znajduje siłę, by walczyć o siebie, swoją wolność. Siła tych sześciu kobiet i ich wzajemne wsparcie w najtrudniejszym momencie życia pomogło im przetrwać. Mimo okrucieństwa „swoich panów” nie poddały się, walczyły o siebie, swoją wiarę i godność.
O to, by uciec i starać się powrócić do w miarę normalnego życia. Razem im się udało, nie było to łatwe, wymagało nie lada odwagi i determinacji oraz ryzykownego wsparcia z zewnątrz.

To co przeżyła Dżinan oraz jej towarzyszki zmusza do refleksji nad swoim życiem.

Czytając jej wyznania wielokrotnie, próbowałam postawić się w jej sytuacji. Mimo iż uważam się za silną osobę, nie wiem, czy na jej miejscu dałabym radę przeżyć piekło które, zgotował jej los.

To jedna z niewielu książek  biograficznych/autobiograficznych, które czytałam. Nie ukrywam, że nie przepadam za tego typu pozycjami. Ciężko mi ustosunkować się do przeżyć innej osoby, oceniać je.

Większość książki czytałam z zapartym tchem i strachem o tę młodą kobietę, niejednokrotnie ze łzami w oczach. Niestety końcówka straciła dynamizm, dzięki któremu tak dobrze mi się ją czytało.

Mimo wszystko, jeśli ktoś z Was zapyta mnie, czy warto sięgnąć po tę pozycję, odpowiem, że tak! Dla samej historii, po to, by dowiedzieć się, do czego zdolni są ludzie w imię swoich ideologicznych wyobrażeń, w imię swojego Boga. Tym bardziej, teraz gdy co chwile słyszymy o kolejnych zamachach terrorystycznych dokonywanych w imię swojej wiary.


Za możliwość przeczytania dziękuje wydawnictwu Editio White.

4 komentarze:

 1. Widzę, że ISIS to ostatnio popularny temat książkowy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię taką tematykę, a tę książkę miałam okazję przeczytać. Dobrze ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem właśnie w trakcie jej czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za taką tematyką

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger