Powiedz, że mnie kochasz mamo - Grażyna Mączkowska

Książka Grażyny Mączkowskiej pt. "Powiedz, że mnie kochasz, mamo" to smutna opowieść o życiu Gabrieli, która całe swoje dzieciństwo oraz nastoletnie życie była bita i poniżana przez ojca i matkę.

Książka ta ukazuje nam życie jakie prowadzi wielu z nas, jednak boją się o tym mówić. Są zastraszani, wstydzą się, czują niezrozumienie i uważają się za słabych. Od lat mówi się o przemocy w rodzinie, tej fizycznej jak i psychicznej. Jedna i druga niewątpliwie wpływa na wychowanie i rozwój dziecka. I to ukazuje nam autorka i to dość szczegółowo.

Gabriela jest najsłabsza z czwórki rodzeństwa. To na niej najczęściej swoją frustrację wylądowała matka, z ojcem nigdy nic nie było wiadomo, mogło być pięknie a jedno spojrzenie,gest,czy nawet słowo mogło chwilową sielankę zamienić w istny koszmar.
Mimo, że Gabi od dzieciństwa chorowała na anemie, często miała krwotoki z nosa, kilka razy wylądowała w szpitalu,to jednak nikt absolutnie nikt poza babcią się nią nie interesował. Wczesne dzieciństwo spędziła u dziadków, to oni ją wychowywali to z nimi ma najmilsze wspomnienia. Jednak i tak przesłania je czerń i zło ojca. Nawet w tak ważne wydarzenia dla dziecka jak urodziny, gwiazdka, Pierwsza Komunia Święta, nie chroniły rodzeństwa od przemocy ojca. Zawsze słyszała że jest słaba, głupia i że nic w życiu nie osiągnie. Mimo takiej sytuacji parła do przodu przez życie, aby udowodnić sobie, a przede wszystkim matce że da sobie radę. I się udało!!!!

Gabi poznaje Pawła swoją pierwszą miłość i jak to w życiu powinno być, córka dzieli się że wszystkim z matką, która powinna cieszyć się razem z nią z jej pierwszej miłości. Niestety Gabi tego nie doznała, jedynie co usłyszała od matki to to że ma się go trzymać bo jest z dobrej i bogatej rodziny, że lepszego nie znajdzie. To dzięki Pawłowi ojciec Gabi się "zmienił" była już dorosła i nie mógł się na niej wyżywać za całe zło świata. Po kilku latach zostali w końcu małżeństwem i zostali rodzicami bliźniaków. Jednak najgłupszą decyzją było przyjęcie ziemi od ojca i wybudowanie tam domu. Horror Gabi nadal trwał, jednak ona potrafiła stworzyć dom bez agresji i przemocy dla swoich synów.

Czy matka w końcu powie Gabi że jest z niej dumna? Czy wyprowadzka z rodzinnej miejscowości pozwoli Gabi normalnie żyć? Czy poradzi sobie z przeszłością? Kim jest Grażyna i Teresa i jaka rolę odegrają w życiu Gabi? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć zapraszam do przeczytania tej smutnej historii.

Czytając te książkę zastanawiałam się jak dużo osób obok nas jest w takiej samej sytuacji co książkowa Gabi? Na pokaz kochana rodzina, dumna ze swoich dzieci, a za drzwiami tyranii, którzy gotują swoim dzieciom piekło na ziemi. Książka porusza bardzo ważne tematy w naszym życiu i daje do myślenia.Tym bardziej, że wiele rodzin tak właśnie funkcjonuje niestety. Nie ukrywam że czytając ją miałam kilka momentów deja vu. Kilka razy wydawało mi się że już czytałam te słowa i cofałam się o kilkanaście stron. To może zgubić czasami  czytelnika jednak książkę czyta się lekko oraz bardzo szybko.

Zapraszam was do zapoznania się z tą pozycją bo naprawdę warto. Daje nam dużo do myślenia o nas, o naszych sąsiadach, o całym społeczeństwie. A najważniejsze jest to, że miłość potrafi nas ocalić, więc nie bójmy się kochać!!!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Akurat.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akurat.
Data wydania: 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger