Małżeństwo doskonałe. Czy ty wiesz, że ja cię kocham... - Krystyna Pytlakowska


„Śmierć się ludziom przytrafia potocznie... Umiemy uśmiechem ją zbyć... Teraz po prostu odpoczniesz... Tylko nam będzie trudniej żyć...” Jonasz Kofta 

Miała wielu zwolenników, ale chyba równie dużo przeciwników. Maria Czubaszek była niezwykłą osobą. Bardzo dowcipną, ale jednocześnie niebojącą się mówić głośno rzeczy, które wielu osobom nie przeszłyby przez gardło. Wraz z Wojciechem Karolakiem tworzyli wyjątkowo oryginalne małżeństwo. Krystyna Pytlakowska w swojej książce zebrała wspomnienia przyjaciół, znajomych i współpracowników pary, jak również wywiad z samym Wojciechem Karolakiem, który opowiada o swojej żonie i ich małżeństwie.

 „Wojciech Karolak nie znosi wyjazdów, ale w tę podróż wybrał się ze mną bez większych oporów. Być może dlatego, że nie musiał zabierać ze sobą ciężkich walizek – wystarczyły wspomnienia. Pojechaliśmy do miejscowości Przeszłość, zatrzymując się na kilku przystankach.

To książka wyjątkowa, bo o wielkiej miłości do absolutnie niezwykłej kobiety ? Marii Czubaszek, jego żony. Do tej pory jazzman raczej nie udzielał indywidualnych wywiadów, nikt więc nie wiedział, co tak naprawdę w nim siedzi ani do jakich uczuć jest zdolny. Przez prawie dwa miesiące podczas nocnych spotkań odkrywałam jego fascynujące tajemnice. Dzisiaj już wiem, dlaczego Marysia Czubaszek pokochała właśnie jego. Prawdę mówiąc, sama się w nim zakochałam, ale jestem bez szans, bo to facet jednej kobiety. Jeżeli nie wierzycie, po prostu przeczytajcie tę książkę." 

Marię Czubaszek znał chyba każdy. Ostatnimi laty związana ze „Szkłem kontaktowym” w TVN24, wcześniej z Programem I i III Polskiego Radia, oraz z gazetami „Szpilki”, „Przekrój” „Sukces” i innymi. Pisała felietony, teksty satyryczne, jak i teksty piosenek dla wielu znanych polskich wykonawców. Tworzyła dialogi do filmów, scenariusze do seriali, była również autorką książek.
Wojciech Karolak, muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer. Związany ze znanymi postaciami sceny jazzowej jak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Andrzej Dąbrowski. Brał udział w nagrywaniu wielu płyt jak, chociażby Obywatela GC. Eksperymentował również z muzyką filmową.

 Nie byli typowym małżeństwem, takim z odwiecznie ustalonym podziałem ról. Funkcjonowali w różnych porach doby, dlatego żyli trochę jakby obok siebie. Nie mieli dzieci, bo już na początku swego związku ustalili, że ich mieć nie będą. Za to w ich domu od zawsze niepodzielnie panowały psy, które obydwoje kochali. Jednak to wszystko nie zmienia faktu, że kochali się na zabój i nie potrafili bez siebie żyć.
Od początku swojej znajomości prowadzili bardzo bogate życie  towarzyskie. Obracali się w kręgach ludzi związanych z radiem, telewizją, prasą. Stąd też kilkoro z nich jak np. Hanna Śleszyńska, Grzegorz Markowski, Barbara Wrzesińska Ewa Bem, opowiedziało Krystynie Pytlakowskiej o swoich relacjach z Marią Czubaszek i Wojciechem Karolakiem. Wspomnienia te przeplatane są wywiadem z Karolakiem, w którym niezwykle ciepło opowiada o swojej żonie i ich związku. Niektóre z jego wyznań właśnie tu po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Opowiada o swoim życiu z Marią, ciekawe szczegóły, zabawne anegdoty, ale porusza także poważniejsze sprawy jak na przykład jego walkę z alkoholizmem i jaki miał on wpływ na ich małżeństwo. Karolak bez skrępowania mówi o swojej miłości do Marii, o tęsknocie i pustce, jaką po sobie pozostawiła.

„ Małżeństwo doskonałe. Czy Ty wiesz, że ja Cię kocham...” to bardzo klimatyczna książka, która przenosi nas do czasów, w których na pewno żyło się trudniej, aczkolwiek mam wrażenie, że weselej. Ludzie byli z sobą bardziej związani i szanowali się wzajemnie. Jeśli lubicie takie podróże w czasie i podpatrywanie życia osób znanych głównie z mediów to ta książka będzie doskonałą pozycją dla Was. Polecam! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka

9 komentarzy:

 1. Ja kupuje tą parę w 100%:) Genialni!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka na pewno dobra.
  Uwielbiam wywiady Pani Krystyny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Panią Czubaszek kojarzę z czasami kontrowersyjnych wypowiedzi, nie zawsze się z nimi zgadzałam, ale szanuję ją za to, że nie bała się powiedzieć niektórych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka własnie wiele wyjaśnia. Okazuje się,że te jej kontrowersyjne wypowiedzi to często zdania wyrwane z kontekstu.

   Usuń
 4. Jakos nie lubie tego typu książek

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger