Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca - Katarzyna Droga

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” Katarzyny Drogi, to powieść opisująca losy polskiej rodziny. W tym przypadku mamy tu do czynienia z rodziną samej autorki. Zaczynają czytać tę książkę zastanawiałam się, czy rodzina może być podstawą do napisana powieści, by była ona ekscytująca i by nie można się było od niej oderwać? O tym w mojej recenzji.

Janka Zajewicz urodziła się w 1923 roku we wsi Stokowo nad Narwią. To nie są dobre czasy w historii Polski. Janka jednak jak wiele młodych kobiet snuje plany na przyszłość, a wszystkie ważniejsze wydarzenia opisuje w swoim pamiętniku.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, to przepiękna historia rodzinna. To wędrówka po przeszłości naszych przodków i wspaniała lekcja historii.

Powieść ta łączy losy wielu bohaterów, jednak centrum całej historii skupia się na Jance i jej rodzinie. Ta książka to forma pamiętnika oraz wspomnienia Janki, opisane w naprawdę przepiękny sposób. Autorka wprowadza nas w dawny świat, a dzięki temu mamy szansę dokładnie poznać Jankę,  całą rodzinę Zajewiczów oraz ich przyjaciół. Losy każdego z bohaterów są inne. Raz smutne, że łza się w oku kręci, a czasami wesołe, że śmiejemy się razem z nimi. 
Czytając Pokolenia możemy zaobserwować, że życie każdego z nas może być zarówno kryminałem jak i romansem. Takie właśnie są losy Janki, jej bliskich oraz przyjaciół. Taka kolej rzeczy. Narodziny, śmierć, po prostu samo życie.

Powieść ta posiada wszystko to, co pochłania czytelnika w głąb fabuły. Autorka zastosowała świetny zabieg retrospekcji. Łączy przeszłości z teraźniejszością, a my widzimy Polskę oraz ludzi takimi jacy byli kiedyś i jacy są dziś.   
Styl autorki jest bardzo przystępny dla nas czytelników. Bohaterowie są barwni oraz dobrze dopracowani, i każdy z nich ma swoją własną historię. Powieść zawiera wiele wątków, ale nie są one chaotyczne. Moim zdaniem są doskonale przemyślane i dopracowane,  a co ważne, w pełni zakończone. 

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, to bardzo poruszająca historia, która mogłaby dotyczyć wielu z nas. Dzięki powieści Pani Katarzyny fundujemy sobie wspaniałą, nostalgiczną wycieczkę w przeszłość. Ta historia, to losy rodziny, które napisało samo życie. 

Dziękuję autorce za tę przepiękną powieść. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger