Nick i Norah. Playlista dla dwojga - Rachel Cohn David Levithan

Nick i Norah. Playlista dla dwojga - Rachel Cohn i David Levithan, to już kolejna książka tego duetu wydana w Polsce. Zapraszam na recenzję.

Nick jest młodym muzykiem, który  po rozstaniu z dziewczyną próbuje uleczyć swoje złamane serce. Gdy na jednym ze swoich występów dostrzega w tłumie swoją ukochaną, wtuloną w innego chłopaka, nie wie co zrobić. Widząc samotną dziewczynę wpada mu do głowy dziwny pomysł i składa jej nietypową propozycję.

"Wiem, że to dziwne pytanie, ale czy miałabyś coś przeciwko udawaniu mojej dziewczyny przez następnych pięć minut?"

Norah ma zamiar odpowiedzieć nie, lecz gdy widzi zbliżającą się dziewczynę, która okazuje się być jej znajomą ze szkoły zgadza się na tą dziwną propozycję.

I tak zaczyna się cała historia. Co z niej wyniknie? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Akcja całej książki toczy się podczas jednej nocy. Poznajemy dwójkę osiemnastolatków, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie. Mogłoby się wydawać, że kilka godzin z życia, to nie jest materiał na książkę, a jednak... W tym przypadku powstała naprawdę  fajna historia dwójki młodych ludzi.

Norah -to dziewczyna trzymająca wszystkich na dystans, która całkiem niedawno uwolniła się z toksycznego związku. Przez swojego byłego chłopaka nazywana Królową Lodu. Ale czy na pewno Norah jest zimna jak lód? Może wystarczy odpowiednia osoba, by rozniecić w niej ogień?

Nick - to przesympatyczny chłopak, dżentelmen w każdym calu, który próbuje wyleczyć swoje złamane serce. Porzucony przez dziewczynę zatraca się w tym co kocha, czyli w muzyce. Czy noc spędzona w towarzystwie Norah pozwoli mu zapomnieć i spojrzeć na swoje życie całkiem inaczej?

Narracja prowadzona jest z perspektywy obojga bohaterów i chyba nie trzeba wyjaśniać, który z autorów przelewał na papier myśli Nicka, a który Norah. Oboje posługują się prostym oraz przystępnym językiem. Ośmielę się stwierdzić, że to całkiem młodzieżowy język. Zabieg ten pozwala nam na bardzo dogłębną analizę przemyśleń oraz rozważań naszych bohaterów.

Książka opowiada nam o tym, jak zmierzyć się z wieloma życiowymi problemami. Akceptacja otoczenia, zawody miłosne, wybór najlepszej drogi dla siebie oraz to, jak znieść własne porażki. Uważam, że niejeden nastolatek wyniesie z tej książki wiele życiowych prawd, gdyż przemyślenia Nicka i Norah są niezwykle mądre . 

Ja wyśmienicie bawiłam się przy tej powieści. Jest to szalona historia jednej nocy z ciągle towarzyszącą nam muzyką, która ubarwia nam wszystko dookoła

Czy spotkanie Nicka i Norah to tylko przypadek? Czy może przeznaczenie?
Z tym pytaniem Was pozostawię i zapraszam do lektury tej naprawdę mądrej i dobrej powieści.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Data premiery: 03.02.2016

3 komentarze:

 1. Już jakiś czas mam tę książkę na uwadze, a Twoja recenzja tylko mnie upewniła że muszę ja mieć :) Pozdrawiam Pośredniczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :) Myślę, że naprawdę warto przeczytać tę książkę :)

   Usuń
 2. Mam na oku, pamiętam, że okładka strasznie przypomina mi motyw z Footloose :D

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger