Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty - Sylwia Zientek

„Rodzinne tajemnice, skrywane pasje, niepohamowane żądze, pikantne skandale, a w tle Warszawa.”

Akcja książki rozgrywa się w Warszawie w trzech okresach czasowych. XIX wiek. Dana Sapkowski przyjeżdża do Warszawy, by odzyskać rodzinną kamienicę przy ulicy Długiej, w której kiedyś mieścił się hotel. Dana nie jest przywiązana do Polski, ale wróciła, by lepiej poznać Warszawę. XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela hotelu mieszczącego się przy ulicy Długiej w Warszawie wiedzie udane życie. Jednak po samobójstwie ojca jej świat zaczyna się walić. Hotelowi grozi bankructwo, brat i matka unikają jakiejkolwiek odpowiedzialności, więc tylko Eleonora może uratować rodzinne dziedzictwo. XVII wiek. Laurenty Żmij, lutnista kapeli królewskiej marzy o otwarciu własnego zajazdu przy warszawskim trakcie zwanym Długim. Niestety nękające miasto klęski, nie pozwalają mu na realizację swoich planów. Po latach wraca do realizacji swoich marzeń i wreszcie buduje zajazd. W międzyczasie los stawia na jego drodze piękną Kalinę, na którą zwraca uwagę również brat Laurentego. Jak potoczą się ich losy? Czy mężczyzna pokona klątwę, która wisi nad jego całym rodem? Przekonajcie się sami.

„Sylwia Zientek to autorka powieści obyczajowych i historycznych. Absolwentka Wydziału Prawa na UW i Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Debiutowała w 2012 roku powieścią Złudzenia, nerwice i sonaty. Ponadto opublikowała Próżną, Miraże, Podróż w stronę czerwieni i Kolonię Marusia. Prowadzi blog Fantasmagoria, na którym zamieszcza szkice biograficzne o artystach. Miłośniczka malarstwa i muzyki. Mieszka w Wilanowie z mężem, trójką dzieci, psem oraz królikiem.”

Wstyd się przyznać, ale nigdy wcześniej nie miałam styczności z twórczością Sylwii Zientek, no ale przecież zawsze musi być ten pierwszy raz. Bardzo się cieszę, że w propozycjach recenzyjnych dostałam powieść „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”, bo ta jedna książka przekonała mnie do twórczości Pani Sylwii i na pewno sięgnę po więcej. Jest to powieść niezwykle ciekawa, interesująca i wciągająca, przeczytałam ją w dwa wieczory, a do cienkich nie należy, gdyż ma aż 596 stron i zawiera sporo opisów. Nie żałuję ani minuty, którą spędziłam z tą książką, gdyż autorka stworzyła niesamowitą plejadę barwnych i charakterystycznych bohaterów. Każdy z nich jest inny z indywidualnymi cechami charakteru, ale bezsprzecznie są to postacie ciekawe, warte uwagi. Jeżeli miałabym wybrać jedną z nich, to miałabym niemały problem, ale bardzo przypadła mi do gustu Kalina, która za wszelką cenę dążyła do wyznaczonych sobie celów. Ogromną przyjemnością była dla mnie wędrówka z każdym z nich z jednej epoki do drugiej i z niesłabnącą ciekawością śledziłam ich poczynania. Nawet Warszawa została potraktowana przez autorkę, jak jedna z bohaterek, dzięki temu wiele się o niej dowiadujemy i widzimy zmiany, jakie w niej zaszły przez te wszystkie lata.

Książka napisana jest pięknym i barwnym językiem. Widać, że autorka poświęciła jej wiele uwagi i włożyła w nią wiele pracy, gdyż można zauważyć, jak wiele rzeczy opisanych jest z ogromną dbałością o szczegóły i detale. Jest to dla mnie wyznacznikiem dobrej powieści, bo dbałość o najdrobniejszy szczegół jest niezwykle ważna, tym bardziej w książkach, które zawierają wydarzenia historyczne.

Jeżeli lubicie sagi rodzinne, to ta powieść jest dla Was idealna. Ta książka to podróż to świata wielopokoleniowej rodziny hotelarzy, których historie są niezwykle ciekawe. To także spory kawałek historii naszej stolicy, napisany tak, by zaciekawić każdego czytelnika.

Na uwagę zasługuje także wydanie książki, która w swoim wnętrzu zawiera mapki i drzewo genealogiczne rodziny.

Niecierpliwie czekam na kolejną część.

Polecam!


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy opis i ładna okładka. Z autorką również nie miałam wcześniej styczności, ale w przyszłości to nadrobię. :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger