Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność. - Iwona Kienzler (Patronat Medialny)

Pałac Buckingham. To na balkonie tego pałacu świat ujrzał pierwszy raz księżną Walii, Dianę
Dzień, w którym zginęła księżna Diana to jeden z takich dni, które na długo pozostają w pamięci. Jeden z tych dni, kiedy chyba każdy z nas potrafi sobie przypomnieć, co robił. To była leniwa niedziela, którą spędzałam przed telewizorem, nadrabiając zaległości filmowe, nie wiedząc, co się dzieje na świecie. Dopiero wieczorem siostra uświadomiła mi, co się wydarzyło. Szok i niedowierzanie. W tym dniu cały świat wstrzymał oddech.....

„Kiedy oświadczał się jej brytyjski następca tronu, zrobił to w ogrodzie swojej wieloletniej kochanki. Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To wesele to najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować – chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia – zwierzała się jeszcze przed ślubem, na który czekał cały świat. Stała się prawdziwą inspiracją i natchnieniem dla setek milionów ludzi, ale w życiu prywatnym przez kolejnych piętnaście lat żyła w cieniu innej kobiety, którą w poczuciu rozpaczliwej bezradności nazwała rottweilerem. Jej tragiczna, tajemnicza śmierć, kiedy w końcu odnalazła miłość u boku innego mężczyzny, do dziś budzi olbrzymie kontrowersje. Zazdroszcząc Dianie przepychu królewskiego dworu, warto pamiętać jak bardzo trudno o szczęście w blasku fleszy. Ta pasjonująca biografia, pierwsza pisana z polskiej perspektywy, to swoisty hołd złożony tej wspaniałej kobiecie. Pozostanie w sercach i naszej pamięci na zawsze.”

Iwona Kienzler jest autorką ponad osiemdziesięciu książek. Są to między innymi leksykony, słowniki, reportaże podróżnicze, artykuły dotyczące spraw gospodarczych, ale przede wszystkim historia, opisana z punktu widzenia kobiety i często od tak zwanej alkowy.

Przyszła na świat jako Diana Frances w hrabiowskiej rodzinie Spencerów. Odkąd wyszła za mąż za następcę brytyjskiego tronu księcia Karola, jej życie zmieniło się diametralnie i bardzo szybko okazało się, że wcale nie na dobre. Obwarowana „skostniałymi” zasadami dworskiej etykiety u boku męża, który od samego początku nie był jej wierny, wiodła życie dalekie od tego, o jakim marzyła. Cała ta sytuacja doprowadziła Dianę do rozchwiania emocjonalnego, kobieta cierpiała na bulimię, popadała w stany depresyjne i  autodestrukcyjne. Jednak w sytuacjach publicznych zawsze była uśmiechnięta i doskonale ubrana, z tego powodu szybko została obwołana ikoną mody. Kochana przez wszystkich za dobro, jakie potrafiła okazywać najzwyklejszym ludziom, nie była obojętna na krzywdę słabszych, angażowała się we wszelkie akcje charytatywne i dobroczynne. Kochała swoje dzieci i starała się je wychować na normalnych chłopców pomimo tego, że królowa niejednokrotnie nieprzychylnie patrzała na sposób, w jaki Diana traktuje synów i na swobodę jaką starała się im zapewnić.
Niewierność męża i poczucie odrzucenia pchała ją w ramiona innych mężczyzn. Diana uwikłała się w kilka romansów, jej małżeństwa z Karolem nie dało się już uratować i chyba nie było nawet sensu. Pomimo grożącego skandalu doszło do rozwodu. Po rozwodzie Diana poświęciła się działalności dobroczynnej, między innymi brała udział w kampaniach przeciwko minom stosowanym przez różne armie na całym świecie. Spotykała się z chorymi na Aids, pomagała zbierać pieniądze na badania diagnozujące raka piersi.
Jej życie osobiste, a co za tym idzie, nowi partnerzy, nadal wzbudzało spore zainteresowanie. Ostatnim z jej partnerów był Dodi Al-Fayed, syn egipskiego biznesmena Mohameda Al-Fayeda, ówczesnego właściciela londyńskiego Harrodsa. To właśnie z nim Diana odbyła swoją ostatnią podróż. Samochód, którym jechali, uległ wypadkowi w jednym z paryskich tuneli, obydwoje zginęli. Do dzisiaj śmierć Diany i okoliczności wypadku budzą wiele kontrowersji.

Książka Iwony Kienzler to pierwsza polska biografia Diany. Autorka  poświęciła w niej sporo uwagi również rodzinie królewskiej, w niektórych momentach moim zdaniem aż za dużo.
Iwona Kenzler znana jest z tego, że w swoich książkach i publikacjach przedstawia fakty dotyczące znanych osób i wydarzeń od tak zwanej alkowy, i tym razem nie było inaczej. Możecie liczyć na kilka pikantnych smaczków :) Życie Diany przedstawiła dosyć obiektywnie, nie pomijając i tych faktów, które nie przysparzają chluby „królowej ludzkich serc”. 

 Szczerze mówiąc nigdy specjalnie nie interesowałam się Dianą, ani za jej życia, ani po śmierci. Książka ta przybliżyła mi trochę tę postać i kilka istotnych faktów z jej życia. „Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność” to książka przede wszystkim dla fanów księżnej, ale również dla miłośników biografii. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. 

9 komentarzy:

 1. No coz nie moja bajka;) komus pewneie sie spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś obsesyjnie niemal oglądałam i czytałam wszystko, co miało związek z Dianą. Od dawna już tego nie robiłam, więc przeczytanie tej książki będzie ciekawym doświadczeniem. Może dowiem się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno. Jest tu sporo faktów, które nie były powszechnie znane

   Usuń
 3. O Dianie chciałabym przeczytać, żeby zrozumieć chociaż trochę jej fenomen :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też ;)
   http://justboooks.blogspot.com/

   Usuń
 4. Myślę, że ta książka będzie dobrym wyborem

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię biografii. Raczej nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę podsunąć tą książkę Mamie, ona uwielbia te tematy...

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat Diana zawsze mnie intrygowala i jej historia

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Copyright © 2014 Kobiece Recenzje , Blogger